Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Dzień Niepodległości w Nadleśnictwie Kolumna
Dzień Niepodległości w Nadleśnictwie Kolumna
Leśnicy z Nadleśnictwa Kolumna z zaangażowaniem włączyli się w obchody święta Niepodległości.
11.11.2014 gościliśmy na naszym terenie uczestników Rajdu Niepodległości. Organizatorem imprezy okolicznościowej było PTTK Łódź Polesie, a Nadleśnictwo uhonorowało każdego uczestnika pamiątkowym drzewkiem. Dzieci, młodzież wraz z opiekunami oraz sympatycy ruchu na wolnym powietrzu szli z Dobronia do leśnictwa Mogilno, gdzie przy pomniku przyrody ,,Duża Woda" zorganizowano punkt odpoczynkowy. Także właśnie w tym malowniczym miejscu pracownicy Nadleśnictwa Kolumna rozstawili stoisko edukacyjne.
Każdy uczestnik rajdu mógł po powrocie do domu posadzić w swoim otoczeniu ,,drzewko niepodległości" – dęba, jodłę lub jarzębinę. Mógł też zaplanować następne wycieczki do lasów Nadleśnictwa, gdyż rozdano około 200 map - przewodników po naszych lasach.
Tekst i zdjęcia: Bartosz Perz