Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej leśniczego Józefa Trzebskiego

W dniu 11.11.2023 r. w kościele pw. Św. Krzysztofa Tuszynie Lesie odbyły się obchody Święta 11 listopada połączone z odsłonięcie tablicy upamiętniającej leśniczego Józefa Trzebskiego w 50 rocznicę jego śmierci. Przed rozpoczęciem uroczystości zostały wprowadzone do kościoła sztandary Nadleśnictwa Kolumna, Kół Łowieckich „Tur” i „Żubr”, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół z terenu Gminy Tuszyn, Koła Pszczelarskiego.

Obchody święta rozpoczęły się od hymnu Polski odśpiewanego w akompaniamencie orkiestry gminnej. Następnie odprawiona została przez Proboszcza parafii św. Krzysztofa Tadeusza Słobodzińskiego  Msza Święta za Ojczyznę w asyście Proboszcza parafii św. Witalisa z Tuszyna. Po mszy świętej została przybliżona sylwetka leśniczego Józefa Trzebskiego. Postać leśniczego została również przedstawiona w przygotowanej prezentacji, a jeszcze szerzej na wystawie dokumentów i zdjęć wystawionych w kościele. Kolejnym akcentem uroczystości był krótki koncert patriotycznych melodii i występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Reymont” z Tuszyna. Po zakończeniu występów wszyscy uczestnicy uroczystości zostali uwiecznieni na zdjęciu przed kościołem z biało-czerwoną flagą.

Następnie wszyscy udali się przed leśniczówkę, gdzie po powitaniu gości w osobach: Księdza Proboszcza Tadeusza Słobodzińskiego, Burmistrza Miasta Tuszyna Witolda Małeckiego, Przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Małeckiego i Radnych Powiatowych i Miejskich, honorowego gościa — córkę Bożenę z rodziną, Janusza Witkowskiego — Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PTL w Łodzi, Zastępcy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu Bartosza Pewniaka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Złoczew Edwarda Janusza, wszystkich członków PTL, pracowników LP, Dyrektorów szkół i Zakładów Gminnych wraz z wszystkimi, którzy zechcieli być z nami w tym dniu, dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Zaszczytu odsłonięcia dostąpili; córka Bożena, Burmistrz Witold Małecki, Janusz Witkowski i Grzegorz Badziak. Po odsłonięciu tablica została poświęcona przez ks. Tadeusza Słobodzińskiego. Całą uroczystość uświetniła grupa rekonstrukcyjna ,Stowarzyszenie Ułanów im. Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego mjr. Hubala”.

Po uroczystości udając się na polanę „Hubertowską" został posadzony dąb pamięci „Józef' przez córkę Bożenę i pozostałą rodzinę. Uroczystość zakończyła się posiłkiem i wspomnieniami przy ognisku.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Trzebskiemu było realizacją zaplanowanego działania Koła PTL przy Nadleśnictwie Kolumna wspólnie z Nadleśnictwem, które wsparło nasze działania i pomogło w jego realizacji, za co bardzo dziękuję.

Przewodniczący Koła PTL

Marek Pawlak