Lista aktualności Lista aktualności

Trudne, bocianie, sprawy

Nasze gniazdo od 8 kwietnia razem z Florentino zajmuje Fermina3 - nowa samica, nie widzieliśmy jej wcześniej. Ale 10 kwietnia na gniazdo wróciła Fermina2 – samica z 2021 roku – i zrobiło się trochę ciasno. Florentino postanowił, że jest już za późno na zasiedlenie zajętego przez Ferminę3 gniazda i usunął Ferminę2 z gniazda.  Fermina3 też chciała wypchnąć Ferminę2, ale zrobiła to o moment za późno i w zamęcie jaki zapanował na gnieździe z rozpędu zaatakowała od tyłu Florentino, który właśnie wyrzucał Ferminę2. Zdenerwowany Florentino po wyrzuceniu Ferminy2 odwrócił się w stronę domniemanego napastnika i też go wyrzucił z gniazda. Ale to nie był żaden napastnik, tylko jego Fermina3. Na wyjaśnienia było już za późno. Fermina3 odleciała. A Florentino usiadł na gnieździe i czekał. Sytuacja na gnieździe uspokoiła się po około 20 minutach. Fermina3 wróciła na gniazdo i pomimo początkowych nieporozumień z Florentino została na stałe na gnieździe. A Fermina2 w niedzielę nie próbowała ponownie wrócić na gniazdo. Nie wiemy co zrobi Fermina2 w poniedziałek. Mamy nadzieję, że to było jej pierwsze gniazdo, które odwiedziła po przylocie i niezrażona dzisiejszym niepowodzeniem dalej będzie szukać dla siebie innego gniazda w okolicy.

Przypomnijmy: 7 kwietnia o 15:35 Florentino pojawił się na gnieździe, a samica 8 kwietnia o 18:27. Przybyła do gniazda, zachowywała się jakby je znała. Gdy dołączył do niej Flo ptaki od razu miały się ku sobie – o czym świadczy to, że już pierwszą noc spędzili razem na gnieździe i kopulowali 17 razy!  

 

Link do transmisji: https://www.youtube.com/channel/UCb3L2sf8XZ8N3eBYntz5NKA/live

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, prowadzi skryty tryb życia. Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. W latach 2020 2021 lokalizatory GPS-GSM, dzięki którym możemy obserwować losy naszych ulubieńców po opuszczeniu gniazda, finansowane są z funduszy WFOŚiGW w Łodzi.

Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco jest zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w Serwisie Facebook: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Konsultacja naukowa tekstu: Prof. Piotr Zieliński, UŁ