Asset Publisher Asset Publisher

Bieliki w Nadleśnictwie Kolumna

Bieliki - nasze największe lęgowe ptaki drapieżne, których dorosłe samice (nieco większe od samców) mogą osiągać masę ok. 6 kg i rozpiętość skrzydeł ok. 2,5 m zawitały do lasów Nadleśnictwa Kolumna.

Obserwowaliśmy je już w zeszłym roku, kiedy to pracownicy nadleśnictwa uratowali młodego bielika, aż w końcu leśnikom oraz członkom Komitetu Ochrony Orłów udało się zlokalizować 2 gniazda wybudowane na wierzchołkach wysokich sosen.

Bieliki łączą się w pary na całe życie. W ciągu roku z gniazda wyprowadzają tylko jeden lęg i jedna z par na naszym terenie doczekała się potomstwa.  Bielik

Bielik jest gatunkiem podlegającym ochronie ścisłej, wokół jego gniazd wyznacza się strefy ochronne. Umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i Załączniku Dyrektywy Ptasiej, a jego liczebność w Polsce szacuje się na około 1000 – 1400 par dlatego każdy młody bielik jest tak ważny.

Nasz młody bielik w dniu 19.05 br został przez członków Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkowany. Ze względu na jego rozmiary oraz wagę wynoszącą aktualnie ok 3 kg konieczne było wspięcie się przez alpinistę na drzewo i sprowadzenie młodego ptaka na ziemię.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że historia obrączkowania ptaków ma już ponad 100 lat historii i zaczęła się w Danii, gdzie w 1898 r. nauczyciel biologii Hans Christian Cornelius Mortensen założył szpakom pierwsze metalowe obrączki. W Polsce pierwsze ptaki zaczęto obrączkować w 1931 r., jednak przełomem w obrączkowaniu było zastosowanie kolorowych obrączek. W przypadku bielików program kolorowego znakowania rozpoczęto w 1974 r.  w krajach skandynawskich. Kolorowe obrączki bielika mają wysokość 18 mm, dzięki czemu obserwując ptaki łatwiej, można stwierdzić skąd pochodzą. Każdy obrączkowany bielik otrzymuje dwie obrączki, po jednej na nogę (skok). Takie rozwiązanie umożliwia obserwatorom określenie wieku oraz kraju pochodzenia bielika, a tym samym historii życia ptaka. Ptaki urodzone w Polsce mają obrączkę na prawej nodze (skoku) srebrną, a np. z Litwy niebiesko-czerwoną. Wiek ptaka identyfikowany jest za pomocą obrączki na lewej nodze, a każdy rok ma inny kolor lub inny zestaw kolorów.

Lokalizacje gniazd są owiane tajemnicą, aby nie niepokoić ptaków, a wokół nich wyznacza się strefy ochrony całorocznej o promieniu 200 metrów oraz okresowej o promieniu około 500 metrów.

Naszemu młodemu bielikowi życzymy wysokich lotów i zachęcamy do spoglądania w niebo.

Tekst: Michał Falkowski

Zdjęcia: Artur Kęsy