Lista aktualności Lista aktualności

CHOINKA DLA ŻYCIA 2022

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie dla wszystkich czas rodzinnych spotkań i radości. Są tacy, którzy spędzają je w szpitalu, gdzie czekają na Dar Życia - krew.  Na wszystkich tych, którzy 14 grudnia (środa) podzielą się z potrzebującymi tym bezcennym darem, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały dla dawców świąteczne, naturalne drzewka.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinek w każdym z punktów będzie czekała określona ilość, ustalona wcześniej z koordynatorami akcji.

Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

***

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaprasza wszystkich krwiodawców 14 grudnia 2021 od godziny 7:00 do 16:00 – czekać będą na Was pachnące świerki od Nadleśnictwa Poddębice!

Akcja w tym samym dniu zawita także do oddziałów terenowych RCKiK w Łodzi. Leśnicy zapraszają do 10 punktów w województwie:

 

BEŁCHATÓW ul. 1 Maja 1

KUTNO ul. N. Barlickiego 57 (wejście od pl. Piłsudskiego)

PABIANICE ul. JANA PAWŁA II 5 od godziny 08:00 do 11:30

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, PRZYCHODNIA ul. Słowackiego 74

RADOMSKO SZPITAL POWIATOWY ul. JAGIELLOŃSKA 36

SIERADZ ul. WNUKA 10 LOK. S6

SKIERNIEWICE ul. DWORCOWA 3j

TOMASZÓW MAZOWIECKI ul. JANA PAWŁA II 35

WIELUŃ ul. SIERADZKA 56

ZDUŃSKA WOLA ul. DĄBROWSKIEGO 10 od godziny 08:00 do 11:00

 

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Lasów Państwowych: rzecznik@lasy.gov.pl

  Rzecznik RDLP w Łodzi: alicja.sitek@lodz.lasy.gov.pl 724 722 208

  Dagmara Kaźmierska, Kierownik Sekcji Promocji i Szkoleń (42) 61 61 416

  530 999 829 propagowanie@krwiodawstwo.pl

Wydział Promocji i Komunikacji Narodowego Centrum Krwi: nck@nck.gov.pl